Rize Azmi Sayesinde İlçenin En Çalışkan Kadını Oldu

Azmi sayesinde ilçenin en çalışkan kadını oldu

Rize’nin Fındıklı ilçesinde oturan Selma Güldan (55) çalışkanlığı ile ilçede örnek oluyor. Konfeksiyon ve takı mağazası işleten, çiçek ve sebze yetiştiriciliği ile tavuk besiciliği yapan kadın, yumurta ve sebzelerin çoğunu ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor, kalanı ise satarak kendisine gelir elde ediyor. Selma Güldan, azmi ile ilçenin en çalışkan kadını olarak gösteriliyor.

Fındıklı ilçesinde oturan 2 çocuk annesi Selma Güldan, bir süre önce vefat eden eşinin ardından iş hayatına atılmaya karar verdi. Konfeksiyonculukla işe koyulan kadın işi ilerletti, yanındaki dükkanı da kiralayarak takıcı açtı. Farklı iş alanlarına giren Güldan, çiçek yetiştiriciliğine merak saldı. Evinin bahçesini seraya dönüştüren ve 50’yi aşan çiçek çeşidi yetiştiren kadın civar ilçelere toptan çiçek satışına başladı. Bağ ve bahçe işleri de yapan Selma Güldan, tarlasında sebze yetiştiriciliği yaparak gelir elde etmeye başladı. Bahçesinde kümes kuran ve başladığı tavuk besiciliğinden elde ettiği yumurtalar ile tarlasındaki sebzeleri ihtiyaç sahiplerine de dağıtan, kendisi de tüketen Selma Güldan, çalışma azmi ile ilçenin en çalışkan kadını olarak gösteriliyor.

‘ÇALIŞINCA DEĞİL, OTURUNCA YORULUYORUM’

Farklı iş kollarında çalışmasına rağmen zorluk yaşamadığını anlatan Selma Güldan, çalışmayı çok sevdiğini belirterek ‘Pazar günü bile çalışıyorum. Ben dinçliğimi çok çalışmaya borçluyum. Şimdiki gençler çalışmayı pek sevmiyor ama benim için çalışmak hayatımda olmazsa olmazdır. Ben çalışmadan duramayan bir insanım. Çalışınca değil, oturunca yoruluyorum dedi. Bahçesinde yetiştirdiği çiçekleri pazarda sattığını söyleyen Güldan, Çiçekçilik merakım annemden geliyor. Annemin çiçeklere büyük merakı vardı. Bende küçükken ondan görüp özenirdim. İçimde bir uhdeydi, şimdi gerçeğe dönüştürdüm. 50 dolayında çiçek çeşidi yetiştiriyorum. İlçelere satıyorum. Bunun yanında tavuk besliyorum. Köy yumurtalarını satıyorum, ihtiyaç sahiplerine de veriyorum. Ekip, biçtiğim tarlam var. Patlıcan, salatalık, lahana, mısır gibi sebzeler yetiştiriyorum. Bahçemde yetişen sebzeleri yemesem bile insanlara dağıtırım diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.