Rize-Baharda 3 Metre Karla Mücadele-Hd

Rize ile Erzurum illerini birbirine bağlayan ve yılın 4 ayı kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan 2640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde çığ düşen bölgelerde 3 ile 10 metreyi bulan kar kalınlığı ile mücadele eden ekipler, 1 aylık çalışma ile geçidi ulaşıma açtı.

İkizdere İlçesi’ndeki 2640 rakımlı Ovit Dağı geçidi, 4 ay önce yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Bu yıl yapımı büyük ölçüde tamamlanan ve tek şeridi ulaşıma açılan 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli’nden trafik akışı verilerek tarihte ilk kez kışın Ovit Dağı geçilmiş oldu. İnşaatı süren ve elektromekanik ve diğer işlemleri nedeniyle yazın Ovit Tünelinin trafiğe kapatılacak olması nedeniyle ulaşım yeniden Ovit dağı geçidinden verilecek. Karayolları ekipleri de kar kalınlığının 3 metreye ulaştığı Ovit dağında trafiğe kapalı 22 kilometrelik yolu ulaşıma açma çalışması gerçekleştirdi. Çığ düşmesi nedeniyle yer yer kar kalınlığının 3 ila 10 metreyi aştığı yolda iş makineleri güçlükle ilerledi. Bir ay süren çalışmanın ardından Ovit Dağı geçidi bu sabah tamamen ulaşıma açılmış oldu. Yoldaki bakım ve onarım çalışmalarının ardından bir kaç gün içerisinde trafik akışı Ovit Dağı geçidinden verilecek.

Karayolları çalışanları bir aydır sürdürdükleri çalışma ile yer yer 10 metreyi aşan çığ kütlelerini aşarak yolu ulaşıma açtıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.