Rize İşi Mimari

Rize’nin Pazar ilçesi Şendere köyünde oturan Basri Solak, yeterli arazi olmadığı gerekçesiyle baba evinin çatısına taşıyıcı kolonlarını yerleştirdiği bir ev, onun da üzerine iki katlı ev inşa etti. Yamaca geriye doğru sıralı evler görenlerin ilgisini çekiyor.

Basri Solak, ev yapmaya karar verdiği köyünde yeterli arazi olmadığı için düşündü, taşındı ilginç bir yöntem uyguladı. İki katlı baba evinin üzerine taşıyıcı kolanlarını yerleştirdiği bir ev inşa eden Solak, onun da üzerine iki katlı bir ev daha inşa etti. Yamaca geriye doğru sıralı evler görenlerin ilgisini çekiyor.

Köydeki zorlu arazi şartlarının kendisini böyle bir yöntem üretmeye ittiğini anlatan Basri Solak, ‘İmkanlar dahilinde mevcut yapıyı da değerlendirerek böyle bir şey düşündük. Alttaki ev babamın yaptığı ve yaşadığımız evdi. Bende bir ev yapmak istedim. Alttaki evin çatısını kaldırıp üzerine çıkmak yerine geriye doğru kat çıktık. En alttaki evde şu an ağabeyim oturuyor. Ara evi ise ambar olarak kullanıyoruz. En üst iki katta ise ben ailemle oturuyorum. Zemini çok sağlamdır. Hiçbir sorun yok. Arazi olmayınca şartlar bazen insanları bu tür uygulamaları hayata geçirmeye itiyor.ö dedi.

Solak, evleri görenlerin şaşırdığını ve fotoğraflarını çektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.