yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Babanın Şirketine 30 Milyonluk İcra Takibi… Muhafazakâr Ailede ‘Mal Kavgası’ Kızıştı

‘Miras kavgaları’ Türkiye’deki birçok şirketin geleceği önündeki en güçlü tehdit olmayı sürdürüyor. Birçok firma, ikinci yahut üçüncü jenerasyondan temsilciler ortasındaki ‘anlaşmazlık’ nedeni ile yok oluyor. Anılan şirketlerden biri de Vardarlı İnşaat ve Dokumacılık AŞ olma yolunda. İstanbul Ticaret Odası’na kaydı 1987 yılında yapılan 22 milyon sermayeli şirketi İzzettin Vardarlı kurdu. Geçen yıl 12 Mart’ta vefat eden Vardarlı, iş hayatı kadar güreş sporunun da değerli bir ismiydi. Vardarlı ulusal güreşçiydi.

Üvey kardeşler karşı karşıya

Vardarlı’dan geriye ise yüklü ölçüdeki bir servet ile iki başka eşinden 7 çocuk kaldı. Halktv.com.tr’nin edindiği icra takipleri, dava belgeleri ve savcılık soruşturmalarına nazaran, ailedeki ‘kavga’ da, Vardarlı’nın, 4’ü birinci eşinden, 3’ü ikinci eşinden olan üvey kardeşler ortasında yaşanıyor.

Üç kız kardeşe yönelik ağır suçlama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Vardarlı İnşaat ismine geçen 19 Nisan’da bir dilekçe sunuldu. Ek dilekçeye nazaran, devam eden soruşturmanın ‘şüphelileri’ ise Fazilet, Oya ve Esra Vardarlı kardeşler. 3 kardeş de İzzettin Vardarlı’nın ikinci eşinden olan çocukları. Dilekçede, üç kardeşe yönelik şu suçlayıcı tabirler yer aldı: “Müvekkil Vardarlı İnşaat AŞ, şüpheliler tarafından organize bir formda planlanan ve işlenen dolandırıcılık ve sahtecilik cürümlerinin mağdurudur.”

‘Yönetim ve imza yetkisi durdurulsun’

Savcılık dilekçesinde, şirkete karşı açılan 15 milyon TL’lik icra takibi nedeni ile açtıkları davada Vardarlı İnşaat’ın haklı bulunduğu kaydedildi. Müracaatta, şirkete yönelik öteki senetlerle icra takibine geçilmeye devam edildiğine işaret edilerek şu talepte bulunuldu: “Şüpheli Fazilet Vardarlı’nın idare yetkisi 2 Şubat 2023’teki genel konsey kararı ile sona erdi. Lakin bu kararın ilanı sürecinde gecikme yaşanabiliyor. Bu nedenle, kuşkulu Fazilet Vardarlı’nın müvekkil şirketteki temsil ve imza yetkisi tedbiren durulsun.

Babanın vefatından sonra senet düzenlendi

Savcılık dilekçesinde yer alan 15 milyon liralık senede ait ayrıntılar ise İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin geçen 4 Nisan’da alınan kararında yer aldı. Karara nazaran, Oya Vardarlı, babasının kurduğu şirkete yönelik 15 milyon liralık icra takibi yaptı. İcra takibinin desteğini ise, düzenleme tarihi 30 Mart 2022 olan bir senet oluşturdu. Senedin ödeme tarihi ise 15 Mayıs olarak belirlendi. Bir diğer tabirle, anılan senet baba İzzettin Vardarlı’nın vefatından 2 hafta kadar sonra düzenlendi.

Yetkilisi olduğu şirketi borçlu gösterdi

İcra buyruğunun şirkete ulaşması ile birlikte takibe itiraz edildi ve ‘menfi tespit davası’ açıldı. Dava dilekçesinde, şirketin Oya Vardarlı’ya bir borcunun olmadığı öne sürüldü. Dilekçede, şirket yöneticisi pozisyonundaki Fazilet Vardarlı’nın, kardeşinin alacaklı olarak göründüğü senede, şirketi de kefil göstermesinin ticaret kanununa ters olduğu savunuldu.

‘15 milyonluk senet hukuka uygun’

15 milyon liralık senedin alacaklısı görünen Oya Vardarlı ismine yapılan savunmada ise özetle şöyle denildi: “Oya Vardarlı ile şirket yetkilisi Fazilet Vardarlı ortasında düzenlenen senet hukuka uygun. Taraflar ortasında borç bağlantısı doğdu. Davacı şirketin mevcut yetkilisi Feyzullah Murat Vardarlı hakkında, düzmece imza ile genel heyet yatığı için dava açıldı. Vardarlı İnşaat AŞ, miras bırakan İzzettin Vardarlı tarafından kuruldu. Feyzullah Murat Vardarlı yöntemsiz bir biçimde şirkete ortak edildi. Şirkete yönelik yöntemsiz süreçlerine ise devam ediyor.

Mahkeme: Şirketin bu türlü bir borcu yok

Tarafların talep ve savunmalarını alan mahkeme kararını verdi. “Vardarlı İnşaat’ın, Oya Vardarlı’ya bir borcu yok” denilen kararda özetle şu sözler yer aldı: “Kural olarak temsilcinin kendisiyle süreç yapması yasak. Bu süreç temsil olunanı (şirketi) bağlamaz. Temsil yetkisi (Fazilet Vardarlı için) berbata kullanıldı. Davalı Oya Vardarlı, şirketin bir borcunun olmadığını biliyordu. Davacı şirketin dava konusu bonodan ötürü borçlu olmadığı anlaşılıyor.” 1,7 milyon liraya yakın çıkan yargılama masrafı da Oya Vardarlı’nın üzerine bırakıldı.

15 milyonluk bir senet daha sürece konuldu

Benzer bir kararın da İstanbul 4. Ticaret Mahkemesi tarafından verildiği görüldü. Geçen 21 Şubat’ta verilen karara nazaran bu kere üç kız kardeşten biri olan Avukat Esra Vardarlı şirkete yönelik 15 milyon liralık icra takibinde bulundu. Takibe konulan senedin düzenleme tarihi de 30 Mart 2022 olarak kayda girdi. Mahkeme, İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin münasebetlerine emsal münasebetlere dayanarak “Vardarlı İnşaat AŞ’nin Esra Vardarlı’ya borcu yok” dedi. Mahkeme, 1.5 milyon lirayı aşan yargılama masrafını da Esra Vardarlı’nın ödemesine hükmetti.

Üvey kardeşe ‘sahtecilik’ davası açılmıştı

Öte yandan, İzettin Vardarlı’nın birinci evliliğinden olan oğlu Feyzullah Murat Vardarlı hakkında ise sahtecilik davası açılmıştı. Sabah Gazetesi muhabiri Arzu Kaya’nın haberine nazaran üç kız kardeşin şikâyeti üzerine savcılık soruşturma başlatmıştı. Haberde, Vardarlı hakkında, geçersiz imza ile genel heyet yaptığı münasebeti ile dava açıldığı bilgisi yer almıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aileler Birbirine Girdi! Polisten Gazlı Müdahale

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.