Karadeniz’de, Bitkilerin Özünü Emdikleri İçin ‘Vampir’ Olarak Adlandırılan Kelebekler, Evleri İstila Etti

Bitkilerin özünü emerek zarar verdiği için ‘vampir kelebek’ olarak adlandırılan ‘Ricania Simulans’, adlı cins kelebekler, evleri istila etmeye başladı. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde özellikle sahil kesimlerde geçtiğimiz yıllarda türeyen Ricania Simulans bu kez rakımı yükseltti ve yüksek bölgelerde de etkili olmaya başladı.

KELEBEKLER, ÇARPTIĞI İNSANIN CANINI ACITIYOR

Yeşil bitkilerin tümüne konarak özünü emen ve bitkiyi kurutan ‘Ricania Simulans’ isimli kelebek türüne Rize halkı bitkinin özünü emdiği için ‘Vampir Kelebek’ ismini vermişti. Bu kelebekler artık bitkilerin yanı sıra insanların yaşam olanı olan evlere dahi girmeye başladı. Havanın kararıp evin ışıklarının yanmasıyla evleri istila eden kelebekler zıpladığında çarptığı insanın ise canını yakıyor. Giderek güçlendiği görülen vampir kelebekler ev hanımlarının da korkulu rüyası olmaya başladı.

DERNEK BAŞKANI: GERÇEKTEN BİR CANAVAR, BU VAMPİR KELEBEK

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin bu illetten kurtulması için acilen bir proje hazırlanıp eyleme geçilmesi gerektiğini dile getiren Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Gürkan, bitkilerin kurumasına sebep olan ‘Ricania Simulans’ isimli kelebeğin bir canavar olduğunu ve her bitkiye zarar verdiğini ifade etti. Gürkan ‘Gerçekten bir canavar bu vampir kelebek. Şu anlık sadece belli bitki türlerine gelmiyor.

KURTARMA PROJESİ YAPILMALI

Onların dışında bütün sebzelere, bütün otlara, üzümünden tutun, dutuna kadar her türlü meyveye hatta çaya dadandı. Bizim buradan yetkililere çağrımız, Türkiye’de ki bütün bilim insanları, yada dünyada varsa bu iş ile uğraşan Karadeniz Bölgesi’ni kurtarma projesi yapılmalı. Yani bu şekilde organik çay yapmamızın da bir anlamı yok. Çünkü öz suyunu içince bitkinin kurumasına sebep olan bir canlı bu. Kimyasal ilaçların kullanılmasını kimseye önermiyoruz’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.