Muharrem İnce Anlattı! Erdoğan’ın Yüzüne Söylemiş: 16 Yıl Yönettin, Artık Bırak

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yaptığı röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi ve son siyasi gelişmeleri anlattı.

‘SAYIN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMEK İSTEDİM’

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldiniz. Bu görüşmeyi niye istediniz?

Türkiye’nin dört bir köşesini geziyoruz. Edirne’den başladık, oradan Hakkari’ye uzandık. Şimdi de Rize yollarındayız. Bütün Türkiye’yi kucaklamak istiyorum. Bu yarışta aday olan herkesle buluşup hayırlı olsun demek istedim. Bu yarışın adil olması gerekiyor. Biz geziyoruz, propaganda yapıyoruz. Ama Demirtaş gezemiyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Onunla aynı görüşte değilim ama benim karşımdaki rakibimin tutuklu olmasını içime sindiremiyorum. Gelsin bizimle birlikte eşit koşullarda yarışsın istiyorum. Kendisini Edirne’de cezaevinde ziyaretim sırasında da aynı şeyi söyledim. Hayırlı olsun dedim. Aynı amaçla Sayın Erdoğan ile görüşmek istedim.

‘ARTIK BIRAK! BEN YÖNETEYİM’

-Peki ‘hayırlı olsun’ dışında Erdoğan’a bir tür centilmenlik ya da seçim sürecinin huzur içinde geçmesi için herhangi bir telkinde bulundunuz mu? Ya da özel olarak verdiğiniz bir mesaj oldu mu?

Elbette, karşılıklı olarak birbirimize şans diledikten sonra benim kendisine çok açık bir çağrım oldu. Yüzüne aynen şöyle söyledim: ’16 yıl ülkeyi yönettin. Artık bırak. 5 sene de ben yöneteyim. Bir şey olmaz, memleket için de çok daha hayırlı olur.’ 16 yıl sözüne hemen itiraz etti Erdoğan. Cumhurbaşkanlığı yaptığı süreyi kast ederek ’16 değil 3,5 yıl’ diye düzeltmek istedi. Ben de hemen yanıtını verdim: ‘Niye, başbakanlık yaptığın yılları saymıyor musun?’

‘NASIL OLUYOR ANLAMIYORUM’

-Hakkari mitinginin ardında malvarlığınızı gazetecilerle paylaştınız. Bunu yapmanızın özel bir sebebi var mıydı, diğer adaylardan de benzer bir beyan bekliyor musunuz?

Sayın Erdoğan bana gariban dedi. Ama aslında ben çok zenginim. Varlıklı bir adamım. Neden mi? Özgürlüğün tadını biliyorum, şiir yazabiliyorum, insanları hiç ayırmadan herkesi sevebiliyorum. Bu ülkenin 81 milyonunu kucaklıyorum. Bundan büyük zenginlik olur mu? Erdoğan ile beraber başladık sayılır, hemen hemen aynı maaşları aldık. Bana kendisi gariban diyor, bazıları da aynı maaşla zengin oluyor, nasıl oluyor anlamıyorum. Garibanlığın değil, zenginliğin hesabı verilmelidir.

‘DENESİN BAKALIM’

-Meclis’ten geçirilen bir düzenleme ile Bakanlar Kurulu’nun KHK çıkarma yetkisi yasalaştı. Bu tasarı, Erdoğan’a da, yeni cumhurbaşkanı yemin edip göreve başlayana kadar, yetkilerini kullanma izni veriyor. Cumhurbaşkanı adayı olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben seçimi kazanayım da, o ben yemin edene kadar o yetkileri kullansın da göreyim! Bana görevi devredene kadar devleti yerle bir edecek, ben de izleyeceğim, buna izin vereceğim öyle mi? Bir denesin bakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.