Rize-Karadeniz’in En Yükseğindeki Kalenin Restorasyonu Tamamlandı-Hd

Karadeniz Bölgesi’nin deniz seviyesinden 2800 metre ile en yüksek rakıma sahip olma özelliğini taşıyan kalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Kale-i Bala’nın restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Ziyarete açılan kale yerli-yabancı turistleri bekliyor.

Çamlıhemşin ilçe merkezine 40 kilometre mesafedeki Kale köyü sınırları içinde, Fırtına Deresi’ne hakim bir noktada yer alan Kale-i Bala, deniz seviyesinden 2800 metre ile Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek rakımlı kalesi olma özelliğini taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan ve sona gelinen restorasyonla ziyarete açılan Kaçkar Dağları zirvesine yakın mesafedeki kale, 14’üncü yüzyılda inşa edildi. Kalınlığı 50 santimetre ile 1 metre arasında değişen sur duvarlarının yer aldığı dikdörtgen planlı kale, sarp bir kayalık üzerine kurulu olma özelliği ile ilgi çekiyor. 70 metre, genişliği, 25 metre uzunluğa sahip kale yaz döneminde yerli-yabancı turistleri ağırlayacak.

HOCAOĞLU KARADENİZ’İN EN YÜKSEK KALESİ

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, kalelerin kentin turizminde önemli yer tuttuğunu belirterek 5 farklı özellikte kalelere sahip olduklarını söyledi. Rize, Zil, Ciha, Kız ve Kale-i Bala kalelerinin hepsinin ayrı ayrı özelliklere sahip olduğunu ifade eden Hocaoğlu, ‘Kalelerimizi restore edip turizme hizmet eder konuma getiriyoruz. Karadeniz’in en yüksek rakımında yer alan Kale-i Bala’da da restorasyon çalışmalarının sonuna geldik. Ciha kalemiz de restorasyon ihale çalışması yapılacak. Böylece ilimizde ki 5 kalenin de restorasyon çalışmalarını tamamlamış olacağızö dedi.

Kale-i Bala’nın önemli bir turizm destinasyonu üzerinde bulunduğunu ifade eden Hocaoğlu, Zil kalenin restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra ilginin üç beş kat daha artığını gördük. Eşsiz bir doğanın ortasında bulunan kaleyi görenler hayran kalıyorlar. Geçmişte bu kaleler İpek Yolu üzerinde bulunuyordu. O tarihlerde bu kaleler bir tür karakol ve dinlenme yeriydi. Zil Kale’den 28 kilometre sonra Kale köyünde bulunan Kale-i Bala’ya ulaşılabiliyor. Bu kalemizin de restorasyonunun tamamlanmasıyla turizmde çok ziyaret edilen bir yer olacağına inanıyorumö ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.