Rize Yaylada Kaybolan 5 Kişilik Aileyi Jak Timleri Buldu

Yaylada kaybolan 5 kişilik aileyi JAK timleri buldu

İNGİLTERE’den tatil için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine gelen 5 kişilik aile, çıktıkları doğa yürüyüşünde sis nedeniyle yollarını şaşırınca kayboldu. Aile, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi tarafından sığındıkları ağacın altında bulundu. Umutlarını kaybettiklerinde karşılarında gördükleri JAK timini alkışla karşılayan aile, ‘Sizi de zahmete soktuk’ dedikleri ekiplere teşekkür etti.

İngiltere’de yaşayan Cem Kaplan (45), İtalyan eşi Claudia (43) ile çocukları Eren (17), Bianca (15) ve Luca Kaplan (11) ile birlikte tatil için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’na geldi. Dün saat 10.00 sıralarında kaldıkları otelden ayrılan aile, Hazindak Yaylası’na doğru doğa yürüyüşüne çıktı. Otel yetkilileri akşam dönmeyen ailenin cep telefonlarına ulaşamayınca, jandarma ekiplerine bildirdi. Bölgeye, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi sevk edildi. Gece sisle kaplı bölgeye çıkan ekip, kayıp aile için arama çalışması başlattı.

OTELDEN AYRILDIKTAN 16,5 SAAT SONRA BULUNDU

Ekipler, otelden ayrıldıktan 16,5 saat sonra, saat 02.30 sıralarında aileye ulaştı. Uzun süredir kullanılmayan ormanlık alandaki dik bir patika yola saptıkları belirlenen aile, sığındıkları ağacın altında bulundu.

Aile, JAK timini alkışla karşıladı, teşekkür etti. Ağacın altında topladıkları yaprakların üzerinde yatan ailenin 3 çocuğunda vücut ısılarının düşmesi ile hipotermi başlangıcı tespit edildi. Bölgeye çağrılan sağlık ekiplerinin müdahale ettiği aile, sağlık kontrolünün ardından Ayder Yaylası’na indirildi.

O ANLARI ANLATTILAR: ÇOK KORKTUK

İngiltere’den tatil için Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine gelen ve kaybolduktan 16.5 saat sonra bulunan 5 kişilik aile o anları anlattı. Cem Kaplan, Londra’dan tatil için geldiklerini belirterek ‘Maalesef orman içinde bir saat hatası yaptık. Bir anda karanlık içinde kaldık. Işıklarımızın pili bitti. Yolumuzu kaybettik. Geceyi orman içinde geçirmeye karar verdik. Gece yarısı çok üşüdük ve titremeye başladık. Bir anda düdük sesleri duyduk. Jandarma’nın geldiğini gördük. Bizi kurtardılar’ dedi.

Claudia Kaplan da gecelerinin çok zor geçtiğini belirterek ‘Çok korktuk. Biri gelir mi diye düşündük. Gece yarısı jandarma gelip bizi kurtardı. İyi ki geldiler. Yoksa çok kötü şeyler olabilirdi’ diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.