Rize’de Organik Sebze ve Meyveler İçin ‘1. Koliva Festivali’

Rize’de organik sebze ve meyveler için ‘1. Koliva Festivali’
Festivalde organik sebze ve meyveye dikkat çekmek için bölgede yetişmiş mısırlardan yapılan yörede ‘Koliva’ olarak adlandırılan suda haşlanmış mısır dağıtıldı

RİZE – Rize’de organik sebze ve meyveye dikkat çekmek için ‘1. Koliva Festivali’ düzenlendi. Festival kapsamında bölgede yetişmiş mısırlardan yapılan yörede ‘Koliva’ olarak adlandırılan suda haşlanmış mısır dağıtıldı.
20 binden fazla mısırın dağıtıldığı ‘1. Koliva festivali’ Rize Merkez Muhtarlar Derneği tarafından düzenlendi. Tuzcuoğlu Memişağa Parkı’nda düzenlenen programda mahalle muhtarları tarafından piknik tüpü üzerinde büyük kazanlar kuruldu. İçlerine konulan mısırlar su ile haşlanmaya başlandı. Mısırın kokusunu fark edenler uzun kuyruklar oluştururken, vatandaşlar sıra ile muhtarların dağıttığı mısırları alarak yemeye başladı.
Organik sebze ve meyve üretimine dikkat çekmek isteyen muhtarlar aynı zamanda 10 bin adet de yerli mısır tohumunu vatandaşlara dağıttı.
Konu hakkında açıklama yapan Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Kaya ’10 yıl, 15 yıl, 20 yıl öncesine kadar Bölgemizde yok olmaya yüz tutan mısırımızı koliva olarak tüketmekteydik. Bölgemizdeki mısırın azalmasından, hatta yok olmasından ötürü biz bu festivali düzenleme ihtiyacı duyduk. Organiğe dönmek için, bizim kendi yerli mısırımıza dönmek için bir etkinlik yapalım dedik. Kendi mısırımızı, kendi tohumumuzla, öz tohumumuzla ekelim ve tadına bakalım dedik o yüzden bu etkinliği yapalım dedik. Kendi tohumumuzu, herhangi bir tohumumuzu salatalık olsun, domates olsun kesinlikle kaybetmememizin, GDO suyla oynanmamış ürünleri çocuklarımıza yedirmek için bu etkinliği düzenlemiş olduk’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.