Rize’nin Sahil Otoparkı ve Toplu Taşıma Merkezi Açıldı

Rize’nin sahil otoparkı ve toplu taşıma merkezi açıldı

RİZE – Şehir merkezinde ve yine şehrin farklı noktalarında kontrolsüz olarak gelişi güzel konumlandırılan, bulunduğu alanda trafik sıkışıklığına neden olan köy ve mahallelere ait durak noktalarının özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşattığı olumsuzluklar göz önüne alınarak, sorunların çözümü noktasında duraklara ve toplu taşıma araçlarına düzen getirilerek hayata geçirilen Toplu Taşıma Merkezi ve Sahil Açık Otopark Projesi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Projenin açılış konuşmasını yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap şu sözleri dile getirdi: ‘Şehrimizin toplu taşıma ve trafik sorununa çözüm getirecek şekilde ortaya koyduğumuz bu projeyi birlikte açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje ile toplu taşıma araçlarının ve duraklarının disiplin altına alınarak sistemli bir şekilde çalışmaları ayrıca trafik akışının rahatlaması amaçlanmıştır. Sahil dolgu alanında yaklaşık 29.000 m² alan üzerinde inşa edilen projede 69 araç peronu oluşturularak, 2 il, 11 ilçe, 12 mahalle 72 köy olmak üzere 95 ayrı hatta hizmet verilecektir’ dedi.
Toplu taşımanın şehrin karşı tarafta olmasından dolayı yaşanılacak zorlukların vatandaşların hizmetine sunulan Rize Belediyesi Toplu Taşıma Merkezi ücretsiz servis aracıyla ortadan kalktığını belirten Başkan Kasap, bas-geç yöntemine göre oluşturulan trafik lambasının da kullanılacağını dile getirdi.
Rize Belediyesi Toplu Taşıma Merkezi ücretsiz servis aracının hiç durmadan şehir merkezi ve toplu taşıma merkezi arasında ring atarak hizmet vereceğini açıklayan Başkan Kasap, ‘Vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve rahat bir toplu taşıma için özellikle yaşlı, engelli, hamile, kucağında çocuğu, elinde yükü olan bütün vatandaşlarımız için tahsis ettiğimiz otobüsümüz bulunmaktadır’ dedi.
RİZE 700 ARAÇLIK YENİ OTOPARKINA KAVUŞTU
Aynı zamanda 700 araçlık otoparkı vatandaşların hizmetine tesis ettiklerini belirten Rize Belediye Başkanı Kasap, bunların kolay olmadığını, ekip çalışması ile bir mücadele sonucu ortaya çıktığını ifade etti.
Otoparkımızın şehrimizin trafik akışına faydalı olabilmesi için hemşehrilerimizin bu otoparkı aktif bir şekilde kullanması gerektiğini ifade eden Başkan Kasap, ‘Trafik ve ulaşım sorununa yönelik çalışmalarımızı ard arda yaptık. Vatandaşlarımızdan trafik kurallarına uyum noktasında gayret göstermelerini istiyoruz’ dedi. Başkan Kasap, iki projenin maliyetinin yaklaşık 4 milyon lira olduğunu da sözlerine ekledi.
Başkan Kasap, yakın zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağımız taksi dolmuşların da açılışının yapılacağı müjdesini verdi.
Güneysu Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Davut Düzgün böyle güzel bir projenin açılışına katılmanın mutluluğunu dile getirerek Toplu Taşıma Merkezi ve Sahil Açık Otopark Projesi’nin Rizemize hayırlı olması temennisinde bulundu.
Açılış konuşmalarının ardından ardından yapılan dua ile protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yapılarak, açılışa katılan vatandaşlarımıza belediyemiz tarafından ikramlar sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.