Sağanak ve dolu milyonlarca liralık zarara neden oldu

Sağanak ve dolu milyonlarca liralık zarara neden oldu

Adana’da sağanak ve dolu, 15 bin dönümü aşan tarla ve bahçede milyonlarca liralık zarara neden oldu. Hasar miktarının tespit edilebilmesi için çalışmalar sürüyor.

Gece yarısından itibaren başlayan ancak çok kısa sürmesine rağmen yoğun sağanak ve dolu yağışı, Çukurova’nın önemli tarım alanlarından Akdam, Danişment, Eğriağaç ve çevresinde tarım alanlarını vurdu.
Adana Çitçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yücel Ener, 15 bin dönümü aşan arazide milyonlarca liralık zarar olduğunu belirtti. Mısır, soya, pamuk, karpuz, buğday ve narenciye ürünlerinin sağanak ve dolu yüzünden büyük hasar gördüğünü vurgulayan Ener, şöyle konuştu:

“Narenciye parselindeki hasar kendini 1-2 gün içerisinde daha iyi belli eder fakat şu anki görüntü oldukça acı. Mısırda dönüme ortalama 400 kilo kayıp, narenciyede tamamen kayıp diyebiliriz çünkü hasarlı meyvenin hiçbir ticari değeri yok. Markette, raflarda yer bulamaz. Mısır üreticisi bin 200 kilonun altında zaten bir ürün alırsa bunu tamamen genel olarak açıklayabiliriz. Narenciyede de satılamayacak ürün tamamen zarardır. Karpuzda da çok yoğun hasar var. En ağır hasarı alan karpuz diyebiliriz. Çünkü karpuz doluyla beraber hem bitkiyi hem de meyvenin kendisini kaybetmiş vaziyette. Hem olgunlaşma aşaması hem de olgunlaştıktan sonra kademeli olarak yapılacak hasadı vurdu. Özellikle limon çok ağır hasar gördü. Limonla ilgili iç pazara bir yansıma olabilir.”

Üreticilere il, ilçe tarım müdürlüklerinden ekspertiz yaptırmaları, bu sayede ileriye dönük Ziraat Bankası’nın kredileriyle ilgili ya da kendi kullandıkları kredilerle ilgili ertelemeler olursa bundan faydalanabileceklerini söyleyen Ener, yetkililerden bir de kendilerinin hasar tespiti isteyeceklerini kaydetti.

NURİ PİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.