Trabzon-Doğu Karadeniz’de, CHP’den Oturma Eylemi-Hd

Doğu Karadeniz’de, CHP’den oturma eylemi

CHP, darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının bir kez daha uzatılmasına tepki amacıyla, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 ilde, oturma eylemi gerçekleştirdi.

TRABZON

Trabzon’da, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda toplanan CHP İl örgütü üyesi yaklaşık 200 kişi, Atatürk Anıtı önünde oturma eylemi gerçekleştirerek OHAL uygulamasının bir kez daha uzatılmasına tepki gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada alanda kurulan ses sisteminde oluşan arıza nedeniyle partililer marşı bir partili emekli öğretmen idaresinde seslendirdi. Eyleme katılan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ‘Bunlar bulmuşlar bir ballı yönetim ülkeyi ‘OHAL var’ deyip inim inim inletiyorlar. Trabzon’da bir çoban ateşi yakılmıştır. Bu ateşin sıcaklığı şimdiden hissedilmeye başlanmıştırö dedi. OHAL’in sürdürülmesine tepki gösteren CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun da ‘OHAL, bardağı çoktan taşmıştır, sabır testisi kırılmış, toplumun büyük bir bölümü ‘Artık yeter’ demeye başlamıştırö ifadesinde bulundu.

ARTVİN

CHP, Artvin İl Teşkilatı, OHAL’in 7’ini kez uzatılmasını protesto etmek için Halitpaşa Meydanında oturma eylemi yaptı. Türk bayrakları ve dövizlerini ellerini alan CHP’liler, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganları attı. Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de eşlik ettiği protestoda konuşan CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, ‘Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdırö dedi.

RİZE

CHP, Rize il teşkilatı da Tuzcuoğlu Memiş Ağa Belediye Parkı’nda organize edilen oturma eyleminde OHAL’in uzatılması protesto etti. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı eyleme, ÖDP, ADD üyeleri ve Saadet Partisi de destek verdi. OHAL’in bitirilmesi gerektiğini savunan CHP Rize İl Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz, ‘Çağrımız tüm vatandaşlarımıza yönelikti. Her hangi bir parti veya kuruluş değil herkesin burada olmasını istedik. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Rize’de de insanların artık ohalin bitmesini istediğini ve demokrasi talebini hep birlikte gösterdikleri bir gün olmuşturö dedi.

GİRESUN

CHP Giresun İl Teşkilatı üyesi yaklaşık 200 kişi, Atatürk Meydanı’nda toplandı. Taleplerinin kesin olduğunu belirten CHP İl Başkanı Necati Tığlı, ‘Bizim talebimiz kesindir. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı parlamentonun yok sayıldığı milli iradenin tanınmadığı milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdırö dedi. Gümüşhane ve Bayburt’ta düzenlenen oturma eylemleri de olaysız sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.