Üniversite Adayları İçin Son Prova

Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ‘Üniversiteye Yolculuk Projesi’ kapsamında, ‘4. Yükseköğretim Kurumları Sınavı Son Provası’ yapıldı.

Trabzon’un yanı sıra Giresun, Gümüşhane ve Rize’den gelerek sınava giren öğrenciler, KTÜ Kanuni Kampüsü ile bazı liselerde gerçekleştirilen sınavda, 63 kişilik sınav soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanan soruları yanıtladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mesut Kaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 2015 yılında uygulanan sınavın dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sınav provası ile öğrencilerin sınav öncesi ve sonrası kendilerini her anlamda test edebilecekleri bir ortam oluşturulduğunu vurgulayan Kaş, şöyle devam etti:

‘Öğrencilerimiz bir deneme sınavına girmiyorlar. Burada ÖSYM’nin yaptığı sınav standartlarını birebir tecrübe ediniyorlar. İki gün sürecek sınavın birinci oturumunda öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi’ne tabi oldular. 766 sınav salonunda birinci ve ikinci oturumda 10 bin 163 öğrenci sınava girdi. Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi’ne de 34 sınav salonunda 676 öğrenci katılacak. Sınav provasında iki gün boyunca 21 bin üniversite öğrenci adayı ter dökerek tecrübe kazanmış olacak.’

Proje ile öğrencilerin sınav heyecanını yenmelerine yardımcı olmayı amaçladıklarına işaret eden Kaş, sınav sonuçlarının bir süre sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sayfasından ilan edileceğini kaydetti.

Sınava giren 12. sınıf öğrencisi Hazar Demir de sınavın neredeyse gerçeğinin aynısı olduğunu belirterek, ‘O nedenle heyecanlıyım. Adı üzerinde, son prova, burada kendimizi son kez deniyoruz.’ dedi.

Sınavı organize eden kurumların yetkililerine teşekkür eden Demir, sınavın tüm illerde yapılmasını istediğini dile getirdi.

Selman Çakır da sınava Sürmene’den geldiğini anlatarak, ‘Bu sınav sayesinde heyecanımı yeneceğimi düşünüyorum.’ diye konuştu.

Velilerden Esma Mangal ise çocuğunun ilk kez sınava girdiğine dikkati çekerek, ‘Öğrencide heyecan yoktu ama bende heyecan çok. Hem biz hem de çocuklar heyecanlarını yener inşallah.’ ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.