Uzun ömürlü akü kullanımı mümkün mü

Uzun ömürlü akü

Uzun ömürlü aküAraçlarda akülerden maksimum fayda elde edebilmek ve uzun ömürlü bir kullanım sergilemek sürücüler için oldukça önemlidir. Akülerin araçlar üzerinde doğruda etki sahibi olması kullanımlarında dikkat edilmesi gereken şeyleri beraberinde getirmektedir. Aküler, araçların doğrudan çalışmasını ve performansını etkiler. Bu nedenle sürücülerin keyifli araba sürüşleri gerçekleştirmeleri için akülere gereken özeni göstermeleri gerekmektedir. Akülerin bakımının yapılması ve rutin kontrollerinin gerçekleştirilmesi, uzun süre kullanılmasını mümkün hale getirecektir.

Şarj Seviyesine Dikkat Edilmeli

Akülerin depolanması süresine dikkat edilmesi, aracın performansını etkileyen faktörlerden biridir. Akülerin raf ömürlerine doğrultusunda tamamen boşalmış şekilde kullanılmaması gerekir. Uzun süre depolanmış aküler belirli aralıklarda şarj edilmelidir. Genellikle birçok otorite akülerin 6 ayda bir şarj edilmesi gerektiğinde uzlaşmaktadır. Akülerin kullanımı etkileyen bir diğer faktör ise şarj seviyesidir. Şarj seviyesinin düzeyi akünün performansını doğrudan etkiler. Düşük ve yüksek şarjlara sahip olarak kullanılan akülerin ömürleri kısa sürede tükenir. Bu neden şarj seviyesinin ideal noktalarda tutulması gerekir.

Ortam Sıcaklığı Akü Üzerinde Etkilidir

Ortam sıcaklığı akünün kullanım ömrünü belirleyen faktörlerden biridir. Aşırı soğuk havalarda akü donarak çalışamaz hale gelir. Aşırı sıcak havalarda ise buharlaşma nedeniyle akü içerisindeki sıvıların miktarlarında azalmalar olur. Her iki durumda akünün ve aracın çalışma performansı üzerinde negatif etkiler yaratır. Aküler için ideal ortam sıcaklığı 20-25°C aralığındadır. Aküler şarj edilirken kullanılan gerilim de ömrünü kısaltabilir. Özellikle AC gerilim ile şarj edilen akülerin kullanım ömürleri kısa olmaktadır. Aküler, ideal kullanım süresine ulaşmak için DC gerilim ile şarj edilmelidir. Akü içerisindeki elektrolit ve asit seviyesinin de yeterli miktarlarda olması akünün kullanım süresini etkiler. Elektolit ve asit seviyesinde düşüşler yaşandığında, akü saf su ile takviye edilmelidir. Bütün bu durumlar dikkate alındığında uzun ömürlü bir akü kullanımı mümkün hale gelir.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.